VAIKUI PIRMĄ KARTĄ IMPLANTUOTA NUOLATINĖ DIRBTINĖ ŠIRDIS

Italijos medikai pirmą kartą 15-mečiam pacientui implantavo nuolatinę dirbtinę širdį, pranešė šalies naujienų agentūra ANSA. Romos Bambino Gesu vaikų ligoninės širdies chirurgai 10 valandų trukusią operaciją atliko rugsėjo 30 dieną. Implantuota dirbtinė širdis pacientui turėtų tarnauti nuolat, o ne laikinai, kaip būdavo iki šiol.

Dažniausiai laikinos dirbtinės širdys implantuojamos pacientams, laukiantiems tinkamo tikros širdies transplanto, tačiau berniukas sirgo liga, dėl kurios ilgai laukti jis negalėjo, praneša naujienų agentūra AFP. Tai - pirmoji tokios rūšies operacija, po kurios, kaip tikimasi, implantas turėtų užtikrinti "normalų" paciento gyvenimą 20-25 metus.

Pranešama, jog vaikas, kurio vardas kol kas neatskleidžiamas, sveiksta gerai ir jau sėkmingai bendrauja su gydytojais ir jį aplankyti atėjusiais žmonėmis. Sprendimą transplantuoti dirbtinį organą gydytojai priėmė, kadangi vaikas serga Duchenne sindromu - sekinančia širdies raumens degeneracine liga. Vaiko būsena buvo itin sunki, o natūralios širdies transplanto persodinti nebuvo galima.

Operacijai vadovavęs kardiochirurgas Antonio Amodeo žurnalistams sakė, jog dirbtinis organas yra 6,3cm ilgio ir yra patalpintas kairiojo skilvelio viduje bei sujungtas su kylančiąja aorta. "Įtaisas iš esmės yra elektriškai valdomas siurblys, kuris yra pilnai patalpintas krūtinės viduje, siekiant apsisaugoti nuo galimų infekcijų. Maitinimas įtaisui tiekiamas per jungtį, kuri yra patalpinta už kairiosios paciento ausies; per ją energijos tiekimo sistema sujungiama su akumuliatoriumi, kurį pacientas nešiojasi pakabintą prie diržo ir kuris yra įkraunamas nakties metu, tarsi mobilusis telefonas", aiškina specialistas. "Tai pirmasis kartas, kai toks įtaisas buvo implantuotas tokiam jaunam vaikui, ir tai turėtų pagerinti jo gyvenimo kokybę net sergant Duchenne liga", priduria gydytojas.

Operacijoje dalyvavę specialistai teigia, jog įtaisas sveria apie 90g, kai tuo tarpu suaugusiajam asmeniui skirtas dirbtinis transplantas gali sverti dešimtį kartų daugiau. “Nežiūrint į operacijos sudėtingumą, pacientas sąmonę atgavo puikiai, ir kai paskambino jo mama, jis pasakė, jog negali kalbėti, kadangi tuo metu valėsi dantis", pasakoja Amodeo. "Ši operacija atveria naujas perspektyvas, kadangi pasaulyje yra daug vaikų, kuriems reikalingi transplantai, tačiau donorų skaičius yra labai mažas. Be to, daliai pacientų, tokiam kaip šis, transplantacija negalima dėl ligos ypatumų". Jis taip pat paaiškina, jog operacija unikali tuo, kad tokio tipo transplantacijos iki šiol buvo atliktos tik suaugusiems pacientams. Praėjusiais metais 13 metų amžiaus Andrew Ames tapo jauniausiu pasaulyje vaiku, kuriam buvo persodintas dirbtinis širdies siurblys, palaikantis natūralaus organo darbą. Tuo tarpu šis implantas bus naudojamas nuolat.

 

Straipsnis iš www.technologijos.lt