SUSIDŪRIAU SU ŠIRDIES YDA. KAIP ELGTIS?

Kai kurie tėvai dar prieš vaikui gimstant žino, jog jis gims su širdies yda. Kiti tai sužino tik po kelių savaičių ar mėnesių jau gimus vaikeliui. Tačiau, nesvarbu, kada ši žinia išaiškėja, ji dažniausiai atneša nerimą ir kitus jausmus, su kuriais sunku susidoroti. Gauta reikalinga informacija ir pagalba gali pakeisti tai, kaip jūs jaučiatės. Ir jeigu jūs jausitės tikri bei tinkamai pasiruošę, jūsų vaikui tikriausia irgi bus lengviau.

 

Kas yra įgimta širdies liga?

Žodis įgimtas reiškia „nuo gimimo“. Taigi įgimta širdies yda reiškia širdies apsigimimą, kuris atsirado nuo pat gimimo.

Kiekvienais metais maždaug vienas iš 125 kūdikių gimsta su širdies yda. Beveik pusė iš jų turi nedidelius defektus, kurie susitvarko savaime be jokio gydymo. Dauguma likusiųjų yra sėkmingai gydomi operacijų ar vaistų pagalba.

Yra daugybė skirtingų širdies apsigimimų. Kai kurie vaikai gali turėti tik vieną, o kiti – dviejų ar trijų kombinaciją. Dažniausia defektai pastebimi tuoj po gimimo ar bėgant pirmiesiems kūdikio gyvenimo mėnesiams, tačiau kartais šie defektai nepastebimi iki vaikui ūgtelėjus.

Nors ne visi vaikai su įgimtomis širdies ydomis išgyvena, tačiau dėka tyrinėjimų ir pasiekimų, nustatant diagnozę, dauguma vaikų užauga galėdami gyventi pilnavertį, aktyvų gyvenimą

 

Kaip dirba širdis?

Širdis veikia lyg pompa. Širdyje yra keturios kameros – dešinysis prieširdis, dešinysis skilvelis, kairysis prieširdis ir kairysis skilvelis. (Daugiau informacijos apie širdies sandarą, darbą ir įgimtas širdies ydas rasite čia)

Kaip maža širdelė pradeda dirbti netinkamai?

Daugybė įgimtų širdies ydų atsiranda, nes:

  • Širdis arba jos vožtuvai ar kraujagyslės yra neteisingai susiformavę, ar dalies jų trūksta;
  • Širdies ritmas yra sutrikdytas;
  • Širdies pumpavimo veiksmas nedirba tinkamai.

 

Gydymas.

Kai kurios širdies ydos praeina savaime be specialaus gydymo, tačiau dauguma gali būti pagydoma:

  • Operacija;
  • Vaistais;
  • Širdies kateterizacija ar jų kombinacija.

Koks gydymas bus paskirtas jūsų vaikui priklausys nuo apsigimimo tipo ir sudėtingumo. Jūsų vaiko gydytojas turėtų sugebėti atsakyti į visus klausimus, susijusius su gydymu, kurio vaikui reikės.


Kas lemia širdies ligų atsiradimą?

Daugeliu atvejų, širdies defektų priežastis nėra žinoma. Širdis susiformuoja tarp šeštos ir dvyliktos neštumo savaičių (taigi labai dažnai anksčiau, nei moteris supranta, jog laukiasi) ir tai yra tas laikas, kai defektai atsiranda. Yra keletas veiksnių, kurie gali padidinti riziką, jog vaikas gims su širdies yda. Tai yra:

  • Sirgimas raudonuke, diabetu ar virusine infekcija nėštumo metu;
  • Per didelis kiekis alkoholio gėrimas nėštumo metu;
  • Rūkymas nėštumo metu;
  • Geriant tam tikrus vaistus nėštumo metu;

Kai kurie kūdikiai su širdies ydomis gali lėčiau mokytis sėdėti ir vaikščioti, bet jų psichinis vystymasis yra toks pats kaip ir kitų jų amžiaus vaikų.


Ar tai paveldima?

Dauguma įgimtų širdies ydų yra nepaveldimos, bet tėvams, kurie turi vieną vaiką su širdies yda, yra šiek tiek didesnė (apie 3%) rizika turėti kitą vaiką su panašiomis problemomis.

Yra keletas širdies ydų, kurios yra paveldimos, tokios kaip Marfano sindromas ir hipertrofinė kardiomiopatija.

Šiuo metu jau yra įmanoma ištirti kūdikio širdį dar esant jam gimdoje, atliekant vaisiaus echokardiogramą. Tai speciali ultragarso skenavimo rūšis, kuri gali aptikti svarbius apsigimimus vaisiaus širdyje jau 14-18 nėštumo savaitę. Kiekviena besilaukianti moteris, kuri jau turi vaiką su širdies yda, turi paprašyti savo gydytojo, atlikti šį tyrimą.


Išsiaiškinimas, kas yra blogai

Jei jūsų vaikui įtariama širdies yda, jūsų gydytojas, ko gero, paskirs atlikti keletą tyrimų vietinėje ligoninėje. Yra svarbu pasikalbėti su savo vaiku apie ėjimą į ligoninę, kad jis žinotų, ko gali tikėtis. Reikėtų tiesiog paprastais žodžiais paaiškinti, kad jo širdutė gali nedirbti visai teisingai ir kad gydytojas padės ją pagydyti. Jei jūsų vaikas jaučiasi gerai ir nejaučia jokių simptomų, reikėtų paaiškinti, kad tyrimai reikalingi tam, kad jis nesusirgtų, kai bus vyresnis.

Pirmiausia gydytojas pasvers vaiką ir pamatuos jo ūgį, patikrins jo lūpų, liežuvio ir pirštų spalvą, taip pat pulsą bei kraujo spaudimą. Gydytojas taip pat ištirs vaiko krūtinę ir naudodamas stetoskopą pasiklausys garsų, kuriuos sukelia dirbdama širdis, išsiaiškinti ar nėra ūžesių. Tolimesni tyrimai gali būti reikalingi, kad gydytojas galėtų nustatyti tikslią diagnozę.

Kiekvienas vaikas yra skirtingas, ir kol kai kuriems vaikams užtenka vieno iš minėtų tyrimų, tai kitiems gali prireikti jų visų. Tai priklauso nuo apsigimimo sudėtingumo. Tyrimai įprastai yra prižiūrimi pediatro ar pediatro-kardiologo. Visi tyrimai išskyrus širdies kateterizaciją gali būti atliekami kaip ambulatorinis gydymas.


Elektrokardiografas

Elektrokardiografas surenka elektrinius impulsus iš širdies ir parodo širdies ritmą ir dažnį. Elektrokardiograma parodo ar nei viena iš širdies kamerų nedirba sunkiau, nei įprasta. Metaliniai kontaktai arba lipnūs pleistro gabalėliai yra tvirtinami prie vaiko rankų, kojų bei krūtinės ir prijungiami prie įrašančio aparato. Elektrokardiograma yra neskausminga ir trunka apie penkias minutes. Vaikams, kuriems pasireiškia alpimas ir galvos sukimasis gali prireikti ilgesnio elektrokardiogramos įrašinėjimo (įprastai 24 val.) mažą elektrokardiogramos įrašymo aparatą, kuris gali būti prisegamas prie diržo ir naudojamas namuose.


Krūtinės rentgenoskopija

Tai leidžia gydytojams pamatyti širdies dydį ir padėtį, bei oro išsiplėtimą plaučiuose.


Echokardiograma

Tai ultragarsinis skenavimas (panašus į tą, kuris atliekamas neštumo metu) naudojamas pamatyti širdies struktūrą bei tai, kaip ji veikia. Rankoje laikomas zondas, kuris skleidžia negirdimo garso bangas, padedamas ant vaiko krūtinės, pilvo ir kaklo. Garso bangos atsimuša ir grįžta atgal į zondą bei kompiuterį, kuris sukuria širdies bei kraujagyslių vaizdą, specialiame ekrane.

Šis tyrimas yra neskausmingas ir nežalingas, įprastai trunka nuo penkiolikos minučių iki valandos, priklausomai nuo apsigimimo sudėtingumo.


Širdies kateterizacija

Tai labai efektyvus metodas diagnozuojant širdies apsigimimus. Šiuo metu tai naudojama ir gydant daugelį širdies defektų, kuriems anksčiau buvo atliekamos operacijos, pavyzdžiui uždarant angas ar plečiant susitraukusius vožtuvus. Jūsų vaikas bus paguldytas į ligoninę dieną prieš tyrimus ir įprastai jam teks pasilikti dvi naktis. Jeigu įmanoma, pasistenkite su juo likti per naktį, kad jis pamatytų pažystamą veidą pabudęs. Nepamirškite ligoninėje iš anksto paprašyti, kad jums būtų paruošta atskira lova. Prieš pat tyrimus jūsų vaikui bus skirta arba bendroji nejautra, arba migdomieji ir vietinė nejautra. Bet kuriuo iš šių atvejų jūsų vaikas nejaus skausmo viso tyrimo metu. Jūsų vaikas bus prijungtas prie elektrokardiografo , kad jo širdies ritmas būtų kontroliuojamas viso tyrimo metu. Kateteris bus įvestas į veną jo dešiniojoje kirkšnyje, su specialią adatą ar atlikus mažą pjūvį. Kateteris bus švelniai vedamas vena kol pasieks širdį. Ši kelionė bus matoma specialiame ekrane. Bus paimami kraujo pavyzdžiai iš širdies deguonies kiekiui pamatuoti ir patikrinti spaudimą kiekvienoje kameroje. Šio tyrimo metu gydytojas taip pat atliks angiokardiogramą arba angiogramą, kurios metu įleidžiami dažai į kateterį ir atliekant rentgeną matoma kaip kraujas teką per širdį. Šis tyrimas parodo visus struktūrinius apsigimimus tiek širdyje tiek venų bei arterijų tinkle.

Kateterizacijos tyrimą paprastai trunka nuo vienos iki dviejų valandų. Jeigu jūsų vaikui buvo skirta vietinė nejautra jis gali pabusti bet kurio metu, bet dėka nejautros jis išliks mieguistas ir nejaus jokio skausmo. Kai kurie vaikai pabudę tyrimo metu mėgsta stebėti kateterį ekrane. Jie taip pat gali norėti kalbėtis su sesele kuri sėdės šalia jo visą laiką. Jai dėl kokios nors priežasties vaikas pradėtų jaudintis tyrimo metu gydytojas dar duos jam migdomųjų ir vaiką užmigs. Vaikai kuriems buvo skirta bendroji nejautra miegos viso tyrimo metu.

Kai visi tyrimai bus atlikti ir kateteris ištrauktas seselė gražins jūsų vaiką į palatą. Dauguma vaikų išleidžiami namo jau kitą dieną, ir gali grįžti į savo įprastą ritmą. Pasistenkite savo vaiką kalbėti apie tai kas jam patiko būnant ligoninėje ir dėl ko bijojo ar nerimavo. Reikia turėti omenyje kad dažnai užtrunka išanalizuoti tyrimų rezultatus ir paskirti gydymą reikalingą vaikui. Kai tik sprendimas bus priimtas gydytojas paaiškins viską detaliai ir atsakys į klausimus kuriuos jūs turėsite.


Kokie yra ženklai?

Kiekvienas iš šių simptomų ar ženklų gali parodyti kad vaiko širdis nedirba teisingai ir kad jam gali būti reikalingi specialūs tyrimai.


Širdies ūžesiai

Tai gali būti ūžesiai, kurių priežastis yra turbulencija kraujui tekant per širdies vožtuvus į pagrindines kraujagysles. Dauguma ūžesių yra ne žalingi ir nėra jokių simptomų priežastis. Tačiau kartais ūžesiai yra širdies apsigimimo ženklas. Gydytojas, kuris tiria jūsų vaiką jums pasakys ūžesys yra nekaltas ar tai apsigimimas. Jei ūžesys yra neaiškus gali būti atliekami tolimesni tyrimai norint išsiaiškinti kas yra blogai širdžiai.


Pasunkėjęs kvėpavimas (dusulys)

Kai kurie vaikai su širdies ligomis gali pradėti dusti. Tai gali atsitikti todėl, kad arba per daug kraujo patenka į plaučius, kurie yra perpildyti, arba dėl to kad nėra pakankamo deguonies kiekio kraujyje.


Mėlynumas

Kai kurių vaikų turinčių širdies sutrikimų oda turi melsvą atspalvį. Tai atsitinka dėl to kad tamsesnis kraujas kuriame yra mažiau deguonies pumpuojamas kūnu nepasiekiant plaučių ir negaunant daugiau deguonies. Mėlynumas arba cianozė yra susijusi su širdies problemomis jei lūpos ir liežuvis o taip pat visas kūnas yra melsvi.


Svaigulys arba alpimas

Svaigulys arba alpimas gali atsirasti keičiantis vaiko širdies ritmui ar nepratekant kraujui iš širdies į pagrindines arterijas. Kai kurie vaikai taip pat jaučia nuovargį ir energijos trūkumą. Tai atsitinka todėl, kad jų raumenys negauna pakankamai deguonies prisotinto kraujo.


Ką jūs sutiksite ligoninėje?

Dauguma tėvų mano jog yra naudinga žinoti kas ką atlieka ligoninėje dar prieš jiems atvykstant. Jeigu jūsų vaikas yra pakankamai didelis jis ko gero taip pat norės žinoti kokie skirtingi žmonės juo rūpinsis.

Gydytojai terapeutai ir chirurgai. Tai dauguma vaikų gydytojų kurie tikrina pirminius ydos požymius.

Gydytojai stažuotojai. Gydytojai kurie atlieka kai kurias apžiūras ir tyrimus ir padeda pediatrui kardiologui, kardiochirurgui bei anesteziologui operacijos metu.

Vyr. slaugytojas. Tai slaugytojas, kuris yra atsakingas už palatą ir kitus slaugytojus dirbančius joje.

Pediatras kardiologas. Gydytojas kuris specializuojasi vaikų su širdies ydomis gydyme. Jis pažiūri jūsų vaiką ir paskiria reikalingus tyrimus, diagnozuoti tiksliai kas yra blogai su širdimi. Pediatras kardiologas bus pagrindinis žmogus atsakingas už jūsų vaiko priežiūrą ligoninėje ir vizitus ambulatorinėje klinikoje.

Anesteziologas. Tai gydytojas, kuris atliks nejautrą jūsų vaikui, kad jis užmigtų (jeigu naudojama bendroji nejautra) ar mieguistas (naudojant vietinę nejautrą), tam kad operacijos metu vaikas nejaustų jokio skausmo. Operacijos metu anesteziologas prižiūri jūsų vaiko kvėpavimą.

Kardiochirurgas. Šis gydytojas operuos jūsų vaiko širdį. Dar prieš operaciją jis paaiškins kas bus atliekama operacijos metu, o po to leis jums žinoti kaip ji pasisekė.

Slaugytojas. Rūpinasi jūsų vaiko reikmėmis kol jis būna palatoje.

Žaidimų terapeutas. Užima jūsų vaiką naudodamas žaislus, žaidimus, o kartais ir specialias lėles, padėti jiems suprasti kokie tyrimai ir gydymas bus atliekami. Tai leidžia vaikams pasijusti laisviau ir atsikratyti baimių susijusių su buvimu ligoninėje.

Elektrokardiogramos specialistas. Atlieka jūsų vaiko širdies dūžių elektrokardiogramą.

Rentgenologas. Atlieka jūsų vaiko rentgenoskopiją ir echokardiogramą.

Intensyvios terapijos gydytojas. Tai vienas iš gydytojų, kuris prižiūrės jūsų vaiką intensyvios terapijos skyriuje.

Socialinis darbuotojas. Žmogus kuris padės išspręsti šeimos problemas, taip pat ir finansinius nerimavimus, dėl jūsų vaiko ir nukreips jus į vietinius pagalbos centrus.

Prisiminkite, ligoninės personalas yra tam kad pagelbėtų jums, ir jie su malonumu atsakys į visus jūsų klausimus, nesvarbu kokie užsiėmę jie būtų, jie visada atras laiko pasikalbėti su jumis. Taigi nebijokite klausti.

Susidorojimas su sudėtingais jausmais

Kai pirmąkart sužinote, jog jūsų vaikas turi širdies problemų, gali atsirasti nerimas dėl daugelio dalykų. Kaip tai paveiks jūsų? Kokia ateitis jo laukia? Kaip pasikeis jo gyvenimas? Ką reikėtų sakyti draugams bei artimiesiems?

Daug tėvų jaučiasi pikti, vieniši, panyra į depresiją ir nesugeba susidoroti su užklupusia žinia.

Prisiminkite, jog jausti tokiu jausmus yra natūralu ir, ko gero, pa pasijusite geriau, jei pasistengsite išsikalbėti. Ašaros taip pat proceso dalis, kurios atsiranda dėl vaiko ligos, taigi nesigėdykite verkti tiek, kiek norisi – ir nesvarbu jūs vyras ar moteris.


Pasiruošimas operacijai

Jei jūsų vaikui reikalinga operaciją, jis, ko gero, bus paguldytas į ligoninę prieš keletą dienų. Tai leis jums susipažinti su nauja aplinka bei gydytojais ir slaugytojomis. Jei nesate tikras, kas vyks operacijos metu, paprašykite gydytojo paaiškinti, kuo operacija bus naudinga ir kokia yra rizika. Jums gali padėti iš anksto pasiruoštas klausimų sąrašas.

Kaip ir suaugusieji, taip ir vaikai, daug lengviau susidoroja su naujais įvykiais, jei jie žino, ko gali tikėtis. Taigi yra svarbu juos paruošti operacijai.

Išsirinkite mėgstamiausią meškiuką ar kita pliušinį žaislą įsivaizduodami, jog jis serga širdies yda. Galite nupirkti vaikui žaislinį stetoskopą ir leisti vaikui klausytis meškiuko krūtinės, o paskui įsivaizduoti, jog suleidžiate meškiukui vaistų, kad jis užmigtų ir gydytojai galėtų pagydyti jo širdelę.

Priminkite vaikui mielus dalykus jam būnant ligoninėje – atneškite skirtingų žaislų, praleiskite su juo daugiau laiko. Svarbiausia, užtikrinkite jį, jog jūs liksite kartu su juo ligoninėje (jei turite galimybę) arba lankysite jį kasdien.

Pasistenkite atsakyti į vaiko klausimus nuoširdžiai, tačiau pateikite atsakymus pozityviai. Pavyzdžiui, nesakykite, jog neskaudės, jei žinote, jog skaudės, kur kas geriau yra sakyti jog šiek tiek paskaudės, tačiau skausmas greitai praeis.


Operacijos metu

Kai kurios operacijos trunka tik keletą valandų, tuo tarpu kitos – kur kas ilgiau. Net trumpa operacija gali pasirodyti labai ilga, ir tai natūralu jaustis sunerimusiam tuo metu. Taip pat, jūs, ko gero, norėsite būti ligoninėje, tačiau pasistenkite tarpais išeiti i lauką, įkvėpti šviežio oro ar nueiti užkąsti. Aplinkos pakeitimas leis greičiau praleisti tą laiką ir bent trumpam nukreipti mintis.

Prisiminkite, dauguma vaikų lengvai atsigauna po operacijos.


Intensyvios terapijos skyriuje

Iškart po operacijos vaikas bus nuolat prižiūrimas gydytojų bei slaugytojų intensyvios terapijos skyriuje. Jūsų vaikas bus prijungtas prie specialios įrangos, kuri parodys pagerėjimą ir padės jam atsigauti kaip įmanoma greičiau. Iš pradžių galite pasijusti prislėgti, pamatę jį prijungtą prie daugybės vamzdelių, tačiau tai tik kelioms valandos ar dienai.


Žinojimas, kuris įrengimas kam skirtas, gali padėti nusiraminti.

Ventiliatorius. Jei operacijos metu buvo naudojamas dirbtinės širdies ir plaučių aparatas, vaikas bus prijungtas prie ventiliatoriaus – įrenginio, kuris padeda vaikui kvėpuoti, pumpuodamas orą į vamzdelį, patalpintą į trachėją per burną ar nosį.

Elektrokardiografas – parodo širdies darbą.

Vamzdeliai – įdėti į venas ir arterijas, kad paėmus kraujo mėginius, būtų galima nustatyti spaudimą jose. Vamzdeliai taip pat gali būti naudojami leidžiant vaistus, kurie pagelbės širdžiai. Jis taip pat gali būti prijungtas prie lašelinės, kad gautų pakankamai skysčių pirmas 24 valandas.

Drenavimo vamzdeliai – įvestas į krūtinės ląstą, kad kraujas iš audinių būtų surenkamas ir nesikauptų aplink širdį.


Maitinimo problemos.

Kai kurie kūdikiai, sergantys širdies ligoms, dažnai dūsta, todėl juos sunku maitinti tiek krūtimi tiek iš buteliuko. Jei esate maitinanti motina, galbūt norėsite išspausti savo pieną ir slaugytoja duos jį jūsų kūdikiui per vamzdelį, įvestą per jo nosį į skrandį. Kai tik kūdikis jausis geriau, kartais galėsite jį maitinti krūtimi ar iš buteliuko, priklausomai nuo to, kurį būdą pasirinksite.

Dauguma kūdikių su širdies defektais lėčiau priauga svorio nei kiti kūdikiai. Tačiau nėra reikalo jaudintis, jei jūsų vaikas atrodo patenkintas ir gali užmigti.


Pagalbos gavimas

Auginant sergantį vaiką gali atsirasti papildomos įtampos santykiuose ir gyvenime tiek namuose, tiek darbe. Jeigu jums reikia pagalbos, paklauskite ligonines socialinio darbuotojo ir jis suteiks jums reikalingos informacijos apie tai, kur jos galite gauti.

Daugelis tėvų sako, jog yra labai naudinga pasikalbėti su kitais tėvais, kurie taip pat augina vaikus, sergančius širdies ligomis.


Kaip susidoroti su žinia broliukams ar sesutėms?

Prisiminkite, kad broliukams ir sesutėms kartais taip pat būna sunku susidoroti, ypač jei jie nesupranta, kodėl jų brolis ar sesuo staiga gauna tiek daug dėmesio. Pasistenkite pakalbėti su jais apie brolio ar sesers ligą ir įtraukite juos į rūpinimosi sergančiu broliuku ar sesute procesą – kartu keiskite vystyklus, maudykite ir pan.


Materialinė pagalba

Rūpinantis vaiku, sergančiu širdies yda, gali atsirasti papildomų išlaidų, tokių kaip kelionės į ligoninę ir atgal, šildymo ar kita speciali įranga jūsų namuose, kaina už papildomą pagalbą namuose, ypač jei dirbate ar turite kitų vaikų, kuriais reikia pasirūpinti. Taip pat, ligoninės socialinis darbuotojas gali jums patarti, kokios vienkartinės išmokos ar pašalpa gali būti jums teikiamos.


Grįžimas namo

Vaikai, kurie būna ligoninėje eiliniams tyrimams grįžta namo po keleto dienų, tačiau naujagimiams ir labai mažiems vaikams gali tekti pasilikti ligoninėje šiek tiek ilgiau.

Jei vaikui reikalinga operacija, laikas praleistas ligoninėje priklausys nuo operacijos tipo. Daugeliu atvejų tai bus savaitė ar dvi, jei neatsiras jokių komplikacijų.

Daugelis tėvų nerimauja dėl to, kaip jiems seksis susidoroti su atsakomybe prižiūrint vaiką, sergantį širdies ligomis. Jeigu nerimaujate dėl vaiko sveikatos, nesidrovėkite paskambinti į ligoninę ir paklausti patarimo.


Jūsų vaikui augant

Ne visada lengva žinoti kas jūsų vaikui yra geriausia. Ar griežtas jūs turite būti? Ką jam galite leisti? Kaip dėl mokyklos?

Prisiminkite, kad vaikai, sergantys širdies ligomis, dažniausiai nori grįžti į savo normalų gyvenimą, kaip įmanoma greičiau. Dažniausiai jie patys sau gali nuspręsti kokius fizinius veiksmus jei gali atlikti, taigi jums nereikia jų riboti. Jeigu esate visiškai neužtikrintas ir nerimaujate dėl to, paprašykite savo vaiko kardiologo patarimo. Daugumai vaikų reikia didelio padrąsinimo bei pagalbos ne tik iš jūsų, bet ir iš giminaičių, draugų ir mokytojų. Įsitikinkite, kad mokytojai žino apie jūsų vaiko būklę.


Rūpinimasis jūsų vaiko dantimis

Ypatingai svarbu, kad vaikas turintis širdies ydų, mokėtų prižiūrėti savo dantis ir lankytųsi pas stomatologą reguliariai. Nepamirškite stomatologui pranešti, kad jūsų vaikas turi širdies ydą. Tai yra svarbu, nes vaikams, turintiems širdies ydas, reikalingi antibiotikai prieš atliekant dantų gydymą. Daug vaistų duodamų vaikui savyje turi didelį kiekį cukraus, kuris gali pakenkti dantims ir dantenoms. Paklauskite savo gydytojo ar vaistininko, ar yra becukrių vaistų. Įsitikinkite, kad jūsų vaikas valosi dantis reguliariai ypač po to kai išgeria vaistų ir pasistenkite vengti duoti jam saldaus maisto ar gėrimų tarp valgio ar naktį.


Kaip išvengti endokardito

Prieš atliekant dantų gydymą, pavyzdžiui gilų plombavimą, danties traukimą ar bet kokį, kitą gydymą, kurio metu yra skverbiamasi į odą, vaikai, sergantys širdies ligomis turi gauti antibiotikų, maždaug vieną valandą prieš procedūrą. Tai reikalinga tam, kad būtų apsaugoma nuo bakterijų, kurios gali patekti į kraujotaką ir sukelti širdies infekciją, vadinamą bakteriniu endokarditu.

Kitas svarbus būdas, padedantis apsisaugoti nuo endokardito yra išmokyti vaikus valytis dantis teisingai ir reguliariai.


Imunizacija

Yra ypač svarbu, kad vaikai, sergantys širdies ligomis išvengtų galimų sunkių susirgimų. Įsitikinkite, kad jūsų vaikas kasdien gauna reikalingų medžiagų imunitetui stiprinti.


Liūdna, tačiau kai kurie vaikai neišgyvena. Tėvai gali gauti specialios pagalbos ir patarimų, padedančių susidoroti su netekties sielvartu.

Parengta pagal British Heart Foundation vadovą tėvams “Children with heart conditions”
Vertė Karolina Rumšaitė
Redagavo gyd. kardiologas Kęstutis Lankutis